Sposoby elektronicznego zwiększania mocy silnika

Każdy właściciel samochodu oraz fan motoryzacji chce aby jego samochód generował jak najlepsze osiągi. Zależne jest to między innymi od tego jaką silnik posiada moc. Dzisiejsze silniki są bardzo zróżnicowane pod względem technologicznym oraz materiałowym. Łączy je natomiast fakt, że sterowane są przez komputer, który mierzy i analizuje wszystkie zachodzące w jednostce napędowej procesy.

Zwiększanie mocy i modyfikacja chipa

 zwiększenie mocy silnika dieselJest to między innymi ilość wtryskiwanej ilości mieszanki paliwowej oraz aktualne spalanie. Aby zwiększyć moc silnika zamontowanego w samochodzie w dzisiejszych czasach wystarczy zastosować tak zwany chip tuning. Dawniej tuning wiązał się z ekstremalną ingerencją mechaniczną w układy znajdujące pod maską samochodu. Dziś elektroniczne zwiększenie mocy silnika diesel lub benzynowego polega na wymianie lub modyfikacji chipa komputera zamontowanego w samochodzie. Drugi sposób polega na podpięciu komputera z zainstalowanym odpowiednim programem do gniazda OBD (On Board Diagnostics) oraz wprowadzeniu bezpośrednich zmian, które w pełni zmodyfikują dane wysyłane do silnika. Jest to najprostszy sposób, Drugą metodą jest całkowita wymiana zaimplementowanego chipa na gotowy już zmodyfikowany. Zabieg ten wymaga w pełni profesjonalnego zaplecza technologicznego oraz wysoce wykwalifikowanej kadry mechaników.

 zwiększenie mocy silnika dieselOby osiągi mogły zostać poprawione w sposób elektroniczny samochód musi spełnić jedno podstawowe wymaganie silnik musi być sterowany komputerowo. Aby to sprawdzić musimy zobaczyć w jaki sposób podłączona jest linka od gazu jeśli połączona jest bezpośredni z pompą wtryskową tuning elektroniczny będzie nie możliwy. Elektroniczne zwiększenie mocy silnika należy przeprowadzać bardzo bardzo rozważnie i nie starać się zmaksymalizować wszystkich parametrów. Zwiększenie atrybutów o dziesięć procent może już wnieść zadowalające efekty. Przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek modyfikacji związanej z podnoszeniem mocy należy zadbać aby: opony, układ jezdny oraz hamulce były w doskonałym stanie technicznym. Końcowe prace związane z chip tuningiem powinny odbyć się na hamowni a ich wyniki oraz analiza przedstawione klientowi. Specjaliści z zakresu motoryzacji jasno twierdzą, że wszelkie prace związane z podnoszeniem mocy silników oraz momentu obrotowego powinny być przeprowadzane przez warsztaty posiadające wysoce wyszkoloną kadrę pracowników.

Niezbędne jest również posiadanie wszystkich niezbędnych materiałów takich jak złącza OBD oraz oprogramowania komputerowe. Prace przeprowadzone w nieprofesjonalny sposób mogą spowodować uszkodzenie elementów mechanicznych jednostki napędowej.