Rodzaje lawet samochodowych

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę jak w niektórych niezwykłych sytuacjach przydają się lawety. Przede wszystkim są wykorzystywane w razie awarii pojazdu. Samochody oraz innego rodzaju pojazdy mechaniczne nie są idealne, dlatego mogą się często psuć. Awarie są szczególnie kłopotliwe jeżeli zdarzają się w trasie, wtedy trzeba wezwać pomoc drogową. Aby przewieźć nasz nienadający się do dalszej jazdy samochód do warsztatu potrzebna jest laweta.

Kiedy wykorzystuje się lawety?

lawety samochodowe Poza tym laweta bardzo się przydaje, gdy sprowadzamy samochód z zagranicy. Najczęściej są to samochody używane, więc mogą nie być do końca sprawne, trzeba jednak je jakoś przewieźć do kraju. Jeżeli rozważasz zakup własnej lawety, ponieważ wiesz, że będzie Ci potrzebna jeszcze nieraz, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji poczytać o tym jakie parametry oraz właściwości trzeba wziąć pod uwagę oraz jakich nie można pominąć. Przede wszystkim laweta powinna cechować się wytrzymałością oraz solidnym wykonaniem, ponieważ w wielu sytuacjach jest naszą ostatnią deską ratunku, nie może nas zawieść. Podstawowy podział zakłada, że istnieją samodzielne lawety oraz te w postaci samochodu. Oprócz lawet do przewozu aut osobowych można się spotkać z tymi, które służą do transportu innych pojazdów, takich jak motocykle. Istnieją także sporych rozmiarów lawety, mogącą przewozić nawet tiry czy samochody ciężarowe.

lawety samochodoweWszystkie lawety samochodowe powinny posiadać specjalną wciągarkę, za pomocą której załadujemy pojazd. Załadunek o większym ciężarze przetransportujemy specjalną platformą załadunkową, te w formie samochodów służą do przewozu tych lżejszych. Wysokiej jakości laweta wykonana jest ze stali, która jest niezwykle wytrzymała. Istotne jest, żeby rama stalowa lawety była odporna na rdzewienie, dlatego do jej produkcji wykorzystuje się wytrzymały materiał, taki jak cynk hutniczy. Cecha charakterystyczną każdej lawety powinna być niezwykła wytrzymałość, którą udźwignie nawet najcięższe pojazdy. Do przewozu samochodów osobowych przez pomoc drogową czy w przypadku sprowadzania ich zza granicy, używane są lawety jednopiętrowe. Na ulicach można jednak spotkać także lawety dwupiętrowe.

Jeżeli takie zobaczymy, mamy pewność, że są to nowe samochody transportowane przez koncerny samochodowe do salonów, gdzie będą następnie sprzedawane. Kupując lawetę trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim musi być wytrzymała oraz solidna , ważne jest także, aby była odpowiednio przeznaczona do swojej funkcji. Najlepiej jeżeli będzie wykonana z trwałych materiałów, odpornych na korozję i duże ciężary.