Naczepa ciągnikowa z silosem – jak wybrać?

Wśród szczególnych rodzajów naczep wyróżnić można naczepę ciągnikową z silosem. To samonośny zbiornik ciśnieniowy, który mocujemy do pojazdu. Dzięki temu możemy za ich pomocą w bezpieczny sposób przewozić różnego rodzaju ładunki – płynne oraz sypkie. Warto pamiętać o tym, że – aby móc wykorzystywać naczepy ciągnikowe z silosem w branży spożywczej, muszą one spełniać pewne specjalne normy.

Standard naczep z silosem

naczepy ciągnikowe z silosemTylko odpowiednie atesty poświadczą, że dana maszyna nadaje się do kontaktu z żywnością. Na szczęście producentów, którzy oferują naczepy ciągnikowe o wysokim standardzie wykonania, jest na rynku całe mnóstwo. Z pewnością znajdziemy więc kogoś, kto najlepiej spełnia nasze wymagania. Najpopularniejsze są naczepy, w których platforma do przemieszczania wykonana została z aluminium. Z tego też materiału jest też ruszt zabezpieczający. Z kolei poręcze oraz drabiny powinny być wykonane ze stali szlachetnej. Warto też, by charakteryzowały je właściwości przeciwpoślizgowe. Bardzo ważny jest też stan techniczny takiej naczepy ciągnikowej. Przed zakupem czy wynajmem takiej maszyny oceńmy jej układ jezdny. Wśród popularnych naczep znajdują się te, które posiadają agregat osiowy z hamulcem tarczowym. Ważna jest też amortyzacja pneumatyczna, która zapewni płynną i delikatną jazdę nawet po najbardziej trudnym terenie.

naczepy ciągnikowe z silosemUpewnijmy się co do sprawności układu hamulcowego, ponieważ od tego będzie zależało nasze bezpieczeństwo. Wszystkie naczepy ciągnikowe z silosem muszą też posiadać oświetlenie, aby zostały dopuszczone do ruchu drogowego. Choć to stan techniczny jest najważniejszy, wiele osób będzie zwracało uwagę także na wygląd zewnętrzny takiej naczepy. Obecnie producenci proponują na przykład maszyny lakierowane za pomocą wysokiej jakości lakieru akrylowego, który zapewnia atrakcyjny design naczepy przez naprawdę długi czas. Lakier zabezpiecza silos przed złymi czynnikami środowiskowymi, jak na przykład intensywne opady, piasek czy kamyki, które mogłyby uderzać w naczepę podczas jazdy. Stojąc przed wyborem naczepy z silosem, z pewnością istotna będzie dla nas też cena. Zastanówmy się, czy będziemy często korzystać z takiej metody transportu – wtedy zakup jest zasadny.

Czasami jednak okazuje się, że o wiele lepsze w naszym przypadku może być wynajęcie naczepy z silosem na określony czas. Możemy też zdecydować się na zakup używanej maszyny, o ile jest oczywiście w naprawdę dobrym stanie technicznym. Możliwości mamy naprawdę wiele, z pewnością dokonamy więc bez problemu właściwego wyboru.