Lampy samochodowe – co trzeba wiedzieć?

Jazda podczas niesprzyjającej pogody, czy też wieczorem jest zawsze o wiele bardziej niebezpieczna niż jazda za dnia i przy słonecznej pogodzie. Niedostateczne oświetlenie, zacinający deszcz, ruch wycieraczek – to wszystko sprawia, że widoczność na drodze spada. Dotyczy to zarówno tego, co kierowcy widzą na drodze, jak również tego jak oni sami są widoczni.

Jak dbać o lampy?

renowacja lampJeśli do tego dojdzie niesprawne oświetlenie samochodowe, czy też zaniedbane klosze lamp to widoczność drastycznie się zmniejsza, natomiast zwiększa się niebezpieczeństwo podróżowania. Żeby temu zapobiegać warto jest zadbać o lampy (klosze i żarówki). Dzięki temu, wsiadając do auta, zawsze będziemy mieli pewność, że droga przed nami będzie oświetlona należycie, a inni kierowcy bez problemu nas zobaczą. Najłatwiej jest oczywiście zobaczyć przepaloną żarówkę. Z czasem świeci ona coraz słabiej, co jest jednak rzadko wychwytywane. Dopiero jak całkiem przestanie świecić to orientujemy się, że coś jest nie tak. Bez względu na to jaka to żarówka to trzeba ją niezwłocznie wymienić nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także na możliwość dostania mandatu. Najbardziej niebezpieczne jest oczywiście brak oświetlenia przedniego. W wielu modelach aut wymienić żarówkę można bez problemu samemu, ale w niektórych trzeba zdemontować część przednią auta, żeby to wykonać.

renowacja lampDbając o lampy, trzeba też zwrócić uwagę na ich ustawienie. Tutaj to także najczęściej wyłapują specjaliści na kontrolach i przeglądach. Jeśli lampy są ustawione zbyt nisko to oświetlają mniej drogi przed nami. Jeśli natomiast są zbyt wysoko to oślepiają kierowców jadących przed nami. Tu lepiej samodzielnie nie eksperymentować tylko udać się do fachowca, który to zmieni. Trzecia ważna rzecz to dbanie o sam klosz lampy. Wykonywane są one najczęściej z tworzywa sztucznego, więc niezbyt trwałego. Widać na nich przebarwienia, ślady po owadach, zarysowania od piasku. Doskonałym rozwiązaniem jest dokładna renowacja lamp w Szczecinie. Można ją wykonać w salonach zajmujących się auto detailingiem. Taka lampa zostanie wypolerowana, wygładzona, a przebarwienia i zabrudzenia z niej znikną. Lampa z czasem też matowieje i przebija przez nią mniej światła. Polerowanie lampy sprawi, że będzie ona wyglądała jak nowa.

Są domowe metody czyszczenia lamp np. z użyciem pasty do zębów bez granulek ściernych (porysują klosz) lub z użyciem mikrofibry do szyb. To tańsza alternatywa, choć przy silnych zabrudzeniach nie aż tak skuteczna. Pamiętajmy, dbając o stan techniczny lamp zapewniamy sobie i pasażerom bezpieczeństwo.