Główne cechy samochodów sportowych

Samochody sportowe to tak zwany Autosegment G. Posiadają one rozwiązania znane z samochodów wyścigowych, dające im szanse na podobne osiągi, a równocześnie posiadające cechy pozwalające na użytkowanie ich w normalnych warunkach drogowych.

Ten segment aut jest bardzo zróżnicowany, ponieważ pojawiają się w nim auta od początku budowane jako sportowe oraz „usportowione” wersji już istniejących zwykłych modeli.

Samochody sportowe posiadają zestaw cech obowiązkowych, które w znacznym stopniu przekładają się na ich wygląd i użytkowanie w różnych warunkach. Posiadają m. in. korzystny stosunek mocy silnika do masy, nadwozie dające stosunkowo niski opór powietrza, zawieszenie pozwalające na bezpieczne pokonywanie zakrętów nawet przy większych prędkościach, dobry układ hamulcowy i opony pozwalające szybko wyhamować, a także zapewniające dobrą przyczepność.

Z powyższych cech wynika dość oczywisty aerodynamiczny kształt (i nieco mniej oczywista, ale typowa dla nich agresywna sylwetka), co w połączeniu z koniecznością obniżania masy pojazdu sprawia, że w kabinie często jest mało miejsca. Samochody sportowe nie tylko nie nadają się na auta rodzinne, ale także często źle sprawdzają się jako pojazd dla więcej niż dwóch osób. Samochody sportowe posiadają nadwozie dwu- i trzydrzwiowe zarówno otwarte (kabriolet, coupe-cabriolet, spider, roadster), jak i zamknięte (coupé, targa).

 

Sportowe BMW

 

Sportowy Chevrolet

 

Sportowy Chevrolet