Formalności związane ze złomowaniem samochodu

Sprzedawanie samochód po rozległych wypadkach nie należy do przyjemnych czynności. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług stacji demontażu pojazdów, niż przez kilka miesięcy opłacać bezskutecznie składki ubezpieczeniowe. Trzeba jednak wiedzieć, że proces kasacji samochodu jest bardziej skomplikowany niż się wydaje.

Złomowanie i właściwe dokumenty

ZłomowaniePunkty kasacji wymagają posiadania odpowiednich dokumentów jednocześnie sami wystawiając papiery poświadczające zezłomowanie pojazdu. Często także dokładnie sprawdzają wagę samochodu, aby sprawdzić czy jest on kompletny. Wszelkie zasady związane ze złomowaniem są określone według norm prawnych. Stacje demontażu pojazdów nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat za świadczone usługo, chyba że waga pojazdu jest mniejsza niż zadeklarowana na dowodzie rejestracyjnym. Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia właściwego punktu kasacji, który posiada wszelkie prawa na wystawianie dokumentów do urzędu, gdzie po złomowaniu wyrejestrowuje się samochód. Zanim jednak zostanie wykonane złomowanie potrzebne są wszystkie dokumenty poświadczające własność, czyli dowód osobisty, dowód rejestracyjny i karta pojazdu jeśli została wydana.

ZłomowanieCzęsto niezbędna jest również umowa kupna wystawiona przez poprzedniego właściciela. W przypadku kasacji samochodów firmowych właściciel musi posiadać przy sobie wpis do ewidencji firm. Dopiero po sprawdzeniu wszystkich dokumentów pracownik stacji wystawia właścicielowi potwierdzenie kasacji pojazdu, które trzeba przedstawić podczas wyrejestrowywania pojazdu oraz wycofywania polisy OC. Otrzymuje się także unieważnione dokumenty wraz z tablicami, które trzeba oddać w urzędzie płacąc za wykonanie takich czynności. Często zdarza się, że starodawne złomowiska oferują lepsze ceny za dany pojazd niż stacje demontażu, jednak sprzedaż do takiego miejsca może powodować później problemy w urzędzie, za które trzeba będzie płacić kary. Samodzielne wymontowywanie części z samochodu jest zabronione, jednak po dokonaniu kasacji części przechodzą na własność stacji demontażu, które często łączą swoją działalność sprzedając używane części dalej na rynek. Złomowanie samochodu staje się coraz bardziej popularne, ponieważ samochody wykonane z blach bez ocynku zaczynają rdzewieć i nie warto ich naprawiać.

To samo dotyczy nowych pojazdów po wypadkach, które ze względu na plastikowe części i lekką konstrukcję ulegają znacznemu zniszczeniu. Wtedy koszta naprawy przekraczają wartość pojazdu i nie opłaca się podejmowania naprawy. Zawsze można sprzedaż części i dopiero poddać samochód złomowaniu, jednak wtedy za każdy brakujący kilogram stacja może zażyczyć sobie dopłaty.