Czym jest lakier samochodowy?

Zdecydowana większość posiadaczy samochodu nie wyobraża sobie pewnie życia bez niego. Dla wielu z nas auto jest niezbędnym środkiem transportu na co dzień. Zapewnia nam ono dojazd oraz powrót z pracy lub umożliwia swobodne zrobienie zakupów. Są też i zwolennicy motoryzacji, którzy prawie każdą wolną chwilę spędzają przy swym samochodzie.

Lakier ma kilka warstw

lakier samochodowyCoraz bardziej popularny staje się tuning. Polega on często na zadbaniu o wizualną atrakcyjność naszego pojazdu. Lakier jest jednym z czynników, które mają szczególny wpływ na wygląd naszego samochodu. Wielu z Was zastanawia się zapewne, czym konkretnie jest lakier samochodowy? Powszechnie określa się go jako powłokotwórczą substancję, której używa się by nadać pojazdowi zewnętrzną gładką powierzchnię oraz odpowiedni kolor. Oprócz czysto estetycznych wymogów jego zadanie polega na ochronie karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak opady atmosferyczne czy korozja. Wbrew pozorom lakier samochodowy nie składa się z jednej, lecz kilku warstw. Standardowo najpierw kładziony jest materiał podkładowy, który jest formą przygotowania karoserii na przyjęcie kolejnych warstw. W ramach podkładu najpierw kładziemy warstwę antykorozyjną, a na nią warstwę wypełniającą (tzw. filler). Na tak przygotowaną powłokę stosujemy warstwę malarską, będącą mieszaniną właściwych pigmentów. To właśnie warstwa malarska nadaje samochodowi odpowiedni kolor.

lakier samochodowyNa koniec kładzie się z kolei lakier bezbarwny, który jest formą zabezpieczenia poprzednich warstw. Nadaje on również właściwy połysk. Dlaczego decydujemy się na wizytę u lakiernika? Powody są najczęściej dwa. Pierwszym i chyba najczęstszym jest powstanie widocznych uszkodzeń lakieru. Przyczyną może być drobna kolizja lub zarysowanie przez inny samochód bądź ostry przedmiot. Trudno się zresztą dziwić takiemu wyborowi – ubytki lakieru z pewnością nie prezentują się korzystnie, a potrafią również doprowadzić do pojawienia się niepożądanej korozji. Drugą opcją są indywidualne preferencje. Jeśli zwyczajnie nie podoba nam się kolor naszego lakieru, możemy zdecydować się też na przemalowanie samochodu. Należy jednak liczyć się wówczas z dużymi kosztami. Usługa kompleksowej zmiany koloru może nas kosztować kilka tysięcy złotych.

Można zdecydować się też na samodzielną próbą. Wówczas płacimy jedynie za sam lakier, oszczędzają na kosztach robocizny. Efekt końcowy może jednak nie być zadowalający, a sam proces może nas kosztować wiele czasu i nerwów. Z tego powodu warto zastanowić się dobrze przed podjęciem ostatecznej decyzji.