Czy wulkanizacja jest niezbędna każdemu posiadaczowi auta?

Opony to ważna rzecz w samochodzie. Na nich opiera się auto i od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo prowadzenia pojazdem. Bieżnik opony musi mieć odpowiednią grubość, bo od tego zależy sprawne hamowanie. Na ,,łysej? oponie nie da się jeździć, a poza tym grozi to mandatem, bo grubość bieżnika jest regulowana prawnie.

Wulkaznizacja – sezonowa wymiana opon

Wulkanizacja Opony muszą być także dopasowane do warunków klimatycznych panujących za oknem. Mamy opony letnie, zimowe oraz uniwersalne całoroczne. Wizualnie wyglądają one tak samo. Jednak opony letnie wykonane są z mieszanki zachowującej większą sztywność nawet przy wysokich temperaturach, natomiast opony zimowe są bardziej ,,miękkie?. W zimie ważna jest przyczepność samochodu, więc opona musi lepiej przylegać do podłoża, a lecie nie jest to konieczne. Jeśli jeździlibyśmy zimą na letnich oponach to zwiększylibyśmy sobie ryzyko wpadnięcia w poślizg, natomiast używanie opon zimowych latem spowodowałoby ich szybkie zniszczenie się. Opony uniwersalne całoroczne są połączeniem tych dwóch mieszanek i zapewniają względnie komfortową jazdę w każdych warunkach, jednak nie tak dobrą jak opony dedykowane porze roku. Wulkanizacja opon w Lublinie jest najczęściej odwiedzana przy pierwszych opadach śniegu, choć specjaliści zalecają wymianę opon na zimowe kiedy temperatura stale utrzymuje się na poziomie poniżej 5-10 stopni Celsjusza.

Wulkanizacja Opony letnie trzeba zatem analogicznie wymienić kiedy robi się cieplej. Przy wymianie opon ważne jest też ich wyważanie. Chodzi o to, by masy i ciężary były rozłożone równomiernie. Jeśli jedna opona będzie źle wyważona to w trakcie jazdy może nas znosić na jedną stronę, a manewrowanie (na przykład skręcanie) może być utrudnione. Wyważanie kół najlepiej wykonywać przynajmniej raz na sezon lub po przebyciu pięciu tysięcy kilometrów. Wulkanizacja przyda się także wtedy kiedy nasza opona pękła. Najczęściej jest to spowodowane tym, że najechaliśmy na gwóźdź, pręt, czy inny ostry element, który przebił oponę. Należy ja wtedy wymienić, żeby dojechać do serwisu wulkanizacyjnego. Jednak oponę można naprawić. Trwa to tylko kilkanaście minut, ale jeśli uszkodzenie nie jest poważne, to spokojnie można taką oponę nadal eksploatować. Warto jest dbać o opony samochodowe, dzięki czemu zapewniamy sobie bezpieczną i wygodną jazdę samochodem.

Najlepsze opony sprawią, ze nie wpadniemy w poślizg, dobrze będzie się nam manewrować samochodem, a opony będą równo się zużywały. Serwis wulkanizacyjny jest najlepszym miejscem do takich prac, związanych z oponami.