Czy warto korzystać z testera diagnostycznego?

Czy warto korzystać z testera diagnostycznego?

19 listopada, 2018 Warsztaty samochodowe 0
tester diagnostyczny

Testery diagnostyczne są urządzeniami znajdującymi się już w niemal każdym warsztacie. Mają na celu kontrolowanie pracy wielu układów w pojeździe. Profesjonalne urządzenie często jest wykorzystywane także podczas montowania dodatkowych czujników w samochodzie, bądź innych elektrycznych gadżetów.

Tester diagnostyczny w wersji podręcznej

tester diagnostycznyProducenci w swoich ofertach posiadają zarówno sprzęt dedykowany dla znawców, jak i do domowego użytku amatorskiego. Nowe samochody nawet przy prostej wymianie oleju potrzebują zatwierdzenia dokonania czynności przez urządzenie diagnostyczne. Każdy współczesny samochód w swoim wyposażeniu posiada wejście EOBD pozwalające na połączenie się z zewnętrznym urządzeniem diagnozującym. Początkowo korzystało się ze specjalnych programów komputerowych, jednak teraz jest dostępny podręczny tester diagnostyczny. Ze względu na pojawienie się wielu takich urządzeń na rynku ich cena jest przystępna dla każdego użytkownika pojazdów. Nie powoduje to jednak całkowitego usamodzielnienia się i omijania warsztatów samochodowych. Niestety taki tester pokazuje tylko usterki, które wychodzą poza normę. Wszelkiego rodzaju naruszenia układów, ale jeszcze nie uszkodzenia na najtańszym urządzeniu nie będą uwzględniane. Profesjonalne testery diagnostyczne po podłączeniu się do EOBD pojazdu od razu odczytuje kody błędów świadczące o awariach.

tester diagnostycznyWskazują one na konkretne elementy układu w samochodzie, dlatego pozwala to od razu wykryć z czym dokładnie jest problem. Dla warsztatów świadczących usługi diagnostyczne poleca się testery dedykowane pod konkretną markę pojazdu. Dzięki temu można uzyskać jeszcze dokładniejsze wyniki wraz z prawdopodobną przyczyną wystąpienia błędu. Na rynku dostępne są modele tańsze – z zamkniętym oprogramowaniem oraz modele droższe – z otwartym oprogramowaniem, możliwością licznych aktualizacja, a także poszerzania możliwości testera. Dzięki takiemu urządzeniu można odczytać kody błędów oraz chwilowo bądź trwale je usunąć (w zależności od powodu usterki). Pozwala również na zapamiętanie otrzymanych wyników i przez połączenie z komputerem na ich wydrukowanie w formie raportu. W warsztatach warto posiadać taki sprzęt, ponieważ znacznie on ułatwia pracę z nowymi samochodami.

Pomaga wprowadzać nowe elementy wyposażenia akceptując je przez tester oraz usunąć błędy spowodowane chwilowym naruszeniem konkretnego układu. Posłuży także do monitorowania pracy silnika, emisji spalin w zależności od zaawansowania sprzętu. Podstawowa wersja dla każdego kierowcy również jest przydatna, jednak nie zapewni ona tak dokładnej diagnostyki jak testery z wyższej półki.