Bezpieczna jazda zimą

Zima to dla wielu kierowców najmniej lubiany okres roku. Niektórzy wolą w tym czasie przesiąść się na komunikację miejską i w ciepłym autobusie cieszyć się, że nie muszą prowadzić samochodu po śliskiej drodze, skrobać szyb ani odkopywać pojazdów z zasp, żeby znaleźć własny. Nie wszyscy jednak chcą lub mogą pozwolić sobie na taką zamianę.

Podstawą do jazdy zimą jest odpowiednie przygotowanie do jazdy zimą, czyli przede wszystkim założenie zimowych opon. Dzięki odpowiedniemu składowi gumy zachowują elastyczność nawet na mrozie, a odpowiednia budowa bieżnika pozwala im się „wgryźć” w podłoże i dzięki temu zapewnić odpowiednią przyczepność. Są jednak sytuacje, gdy przygotowanie samochodu nie pomoże wiele, jeśli samemu kierowcy zbraknie odpowiednich umiejętności i zimnej krwi.

We właściwym przygotowaniu do często ekstremalnych sytuacji na drodze pomagają szkoły doskonalenia techniki jazdy. To w nich kierowcy mogą się nauczyć jak reagować np. w czasie poślizgu i całkowitej utraty przyczepności na drodze. Wiele rzeczy, do których przeciętny posiadacz auta będzie zmuszony zimą powinno zostać przećwiczonych pod okiem instruktora, aby wyeliminować błędy.

Najważniejsze w czasie jazdy zimą jest niedopuszczenie do poślizgu. Jeśli samochód wydaje się płynąć na drodze, mamy do czynienia z niebezpieczną gołoledzią. W takiej sytuacji kierowca powinien postarać się ostrożnie zwolnić i nie wykonywać gwałtownych skrętów kierownicą. Ruchy powinny być płynne, aby nie wpaść w poślizg, a hamowanie pulsacyjne, aby nie dopuścić do zablokowania kół (jeśli auto jest wyposażone w ABS).
Gdy ruszamy, również ważna jest płynność jazdy i powolne dodawanie gazu, żeby uniknąć poślizgu.

W przypadku utknięcia w zaspie nie należy panikować. Mocne duszenie gazu spowoduje jedynie, że śnieg pod kołami zmieni się w lód, z którego wyjechać będzie jeszcze trudniej. W takiej sytuacji należy postarać się rozbujać samochód, nie dopuszczając do buksowania kół. Posiadacze napędu na cztery koła mogą rozbujać samochód nie tylko do przodu i tyłu, ale także nieco na boki, skręcając kierownicą.

samochody zimą

samochóda zimą