Autokar, pociąg czy samolot?

Dalekie wyjazdy zagraniczne tylko w przypadku podróży samolotem trwają nie więcej niż kilka godzin, wliczając w to nawet czas związany z dotarciem na lotnisko i odprawą przed odlotem. Pozostałe z wymienionych w tytule sposobów (samochód celowo pomijam), trwają dłużej. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady i trudno jednoznacznie wskazać którąś jako najlepszą.

autokar

Pod względem czasu trwania podróży bezapelacyjnie wygrywają samoloty. Najdłużej zwykle trwają podróże autokarem, z podróże pociągiem są krótsze – z zaznaczeniem, że jeśli zdarzy się wypadek na trasie, pociąg może stanąć nawet na kilka godzin, natomiast autobus znajdzie objazd.

Wygoda zależy od konkretnego środka transportu, przeważnie jednak najwięcej
pociągmiejsca i okazji do rozprostowania nóg, choćby poprzez spacer po korytarzu, zapewniają pociągi. Tanie linie lotnicze nie zapewniają wielu wygód, ale też podróż nimi nie trwa na tyle długo, aby były naprawdę potrzebne, inaczej sprawa ma się w przypadku innych linii i podróży klasą biznesową. Jeśli chodzi o dodatkowe udogodnienia, autokary i pociągi posiadają toalety, dostęp do internetu, wygodne fotele, indywidualne oświetlenie, klimatyzacją, a czasem również w autokarach można znaleźć telewizję pokładową.

Ilość bagażu, który można ze sobą zabrać także zależy od środka transportu. W przypadku samolotów zabranie czegoś ponad bagaż podręczny może być dość kosztowne, natomiast pociągi i autokary zapewniają miejsce na większy bagaż.

samolotDecydując się na konkretny środek transportu, należy wziąć pod uwagę ile czasu możemy poświęcić na podróż, ile bagażu chcemy zabrać, jakich wygód oczekujemy, a także ile jesteśmy skłonni zapłacić. W kategorii „przewóz osób Anglia-Polska” autokary posiadają dla wielu podróżnych najwięcej zalet – ze względu na swoją cenę i możliwość zabrania większego bagażu. Z kolei w przypadku dalekiej podróży z okazji urlopu wiele osób nie oszczędza i stawia na szybkość i komfort podróży, na którą odkładało oszczędności przez rok lub dwa, co skutkuje wyborem samolotów. Podróż pociągiem do innego kraju nie należy do bardzo popularnych decyzji, jednak również posiada swoich zwolenników.